Filmy Horyzontu, kawałek historii Świnoujścia w internecie?

horyzont-45-2Już z pewnością możemy donieść, że to co kryła tajemnicza szafa w Domu kultury w Przytorze będzie miało szanse na drugie, internetowe życie. Niestety, od ostatniej edycji festiwalu Świnokino minęło już prawie 4 lata, a do tej pory żadna z lokalnych instytucji nie zainteresowała się zawartością szafy. Jak wartościowa jest to zawartość wiedzą chociażby ci, co mieli mozliwość fragmenty jej oglądać na festiwalu. A są to dziesiątki filmów dokumentalnych, fabularyzowanych i którtkich form filmowych przedstawiających miasto Świnoujście i jego życie lat 60 i 70-tych. Z niewadomych przyczyn, żadnego z lokalnych urzędów zajmujących się kulturą, ta kwestia nie obchodzi. A to naprawdę duży kawałek historii tego miejsca, zapisany na celulojdowych kliszach.

A może dokumentalna zawartość tych filmów jest dla nietórych naszych oficjalnych przedstawicieli lokalnej władzy po prostu pewną drobną niezręcznością. Bo przecież ukazuje jak równie aktywnymi byli w tamtych, całkowicie odmiennych czasach.
W każdym razie postanowiliśmy prznieść filmy do wszechpanującego nam internetu, tak aby każdy mieszkaniec Świnoujścia mógł sobie dorobek filmowy Amatorskiego Klubu Horyzont obejrzeć.
Musimy jednak na ten moment jeszcze chwilę poczekać, gdyż borykamy się jeszcze z kwestiami technicznymi, ale już mogę obiecać, że filmy pojawią się na stronach UznamWOLIN.pl.
A na razie zapraszam do obejrzenia poniżej serii fotosów oraz przeczytanie krótkiej relacji o historii klubu Horyzont.

horyzont-46
horyzont-45
horyzont-26
horyzont-36

 

 

„ …Było to bardzo dawno temu ( 20.02.1964 roku ) … Na pierwszym spotkaniu klubu odczytano pierwszy protokół nowo powstałej organizacji. Była to grupa złożona z dwunastu osób, które jeszcze dokładnie nie wiedziały jak należy trzymać kamerę …” - czytam pożółkłe kartki maszynopisu, pachnące pięknym kawałkiem historii klubu „Horyzont”.Historii niezwykle ciekawej, bo nie jest to tylko opowieść o jakimś tam klubie filmowym, to przecież istotny fragment historii powojennego Świnoujścia, zapisanej na taśmie filmowej.

Pan Eliasz Leśnik udostępnił mi dokumentację dotyczącą Amatorskiego Klubu Filmowego „Horyzont”, którego był pierwszym prezesem od 1964 do 1977 roku. Klub istniał dłużej, do początku lat osiemdziesiątych, a po okresie stanu wojennego był reaktywowany i działał jeszcze kilka lat... Przede mną spory stos papierów... Sprawozdania z działalności klubu, protokóły, artykuły z gazet z przełomu lat 60 –tych i 70 –tych, korespondencja między świnoujskim klubem i innymi podobnymi z Polski, materiały szkoleniowe, zdjęcia i fotosy z filmów zrealizowanych przez twórców z „Horyzontu”, a nawet niezrealizowane scenariusze!
Archiwum Horyzontu obfituje w dokumentalne pozycje filmowane powstałe w podobnej formie jak Polskie Kroniki Filmowe. AKF Horyzont istniał i działał pod patronatem PPDiUR „ODRA”, spora część filmów to dokumentacje z różnych imprez i uroczystości, w tym swego czasu imponującym przedsiębiorstwie rybackim. W uratowanych od zapomnienia materiałach jest też trochę relacji z rejsów na statkach rybackich, ciekawy materiał ze świnoujskich pochodów pierwszomajowych, są również krótkie fabuły nawiązujące w stylu do klasycznej chaplinowskiej komedii, a nawet można tam znaleźć kilkuminutowe animacje „nakręcone” w „technice plastelinek”.

Wszystkie filmy zadziwiają wysokim jak na amatorów, na co dzień pracowników ODRY, poziomem artystycznym i technicznym warsztatem.
Filmowcy zrealizowali ponad dwieście filmów krótkometrażowych na taśmie 8 i 16mm, a także już pod koniec działalności na kasetach VHS. Były to zarówno filmy dokumentalne, jak i krótkie fabuły, realizowane według własnych scenariuszy autorów.
                                                                  tekst: Artur Marach

horyzont-uvs081030-019
horyzont-uvs081030-015
horyzont-uvs081106-023
horyzont-uvs081106-025
horyzont-uvs081029-018
horyzont-uvs081029-027

 

Polish English German

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Kalendarz Wydarzeń

Grudzień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Partnerzy portalu:

BANERKI REKLAMY batpartne

fotografzwyspy-reklama


 reklama - hotelik przy prom

 

 Miejsce na twoją reklamę!
Zadzwoń:
(+48) 691 70 80 50

 HOME  WYSPA UZNAM  WYSPA WOLIN  OBIEKTY NOCLEGOWE MAPA UznamWOLIN.PL KONTAKT

Zaplanuj wycieczkę z UznamWOLIN.pl

            Zamek Stolpe

      Dożynki w regionie wysp

                Karnocice Tajemnice wolińskiego wiatraka         Zima nad zalewem
 stolpe i dalej-DSC 7525  Chomętowo-DSC 9728  karnocice DSC 9387 -2 tonemapped  WiatrakWolinDSC 5025  ZIMAzalew2-DSC 4148
 Najpopularniejsze artykuły:   
  Najciekawsze miejsca: Najlepsze filmy:
- Wolin - najpiękniejsza procesja na wyspach.
-
Święto Bożego Ciała na Karsiborzu.
- Fotorelacja z wyzwolenia Dziwnowa!
- Jarmark Św. Ottona w Kamieniu Pomorskim.
- Słowianie u źródeł w Świnoujściu.
- Uznam, miejsce jak nie z tego świata!
- Zima nad Zalewem. Zobaczcie jak to u nas wygląda.
- Zamek Stolpe.
- W kierunku Stolpe i dalej do Usedomer See.
-
Konie z wyspy Karsibór.
-
Lassan - zapomniane miasto na granicy wysp.
- Okolice RANKWITZ - piękno regionu Uznam.
- Mielin - bezludna wyspa pełna kormoranów.
- KAMMINKE - piękne miejsce nad Zalewem.
- Muzyka na Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie.
- Niedzielny sztorm na Zalewie.

- Kolejna kronika filmowa ze Świnoujścia i okolic.
- "6.50" - filmowa perełka z przed 40 laty.
- Spacerkiem po Berlinie.

 © 2014 UznamWOLIN.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.