Artykuły

Noc z literaturą.

dni literatury5Piotr Śliwiński w Gazecie Wyborczej pisał o książce „Dwanaście stacji” Tomasza Różyckiego tak : „(...) Poemat to heroikomiczny, gdzie nastrojony nieco staroświecko styl, kunsztowne zdanie i rozbudowane opisy służą ujęciu trywialności, a nawet upadku. Opole jest miastem toksycznym, w podwójnym sensie - dusząca prowincja oraz zatrute wody i powietrze. Rodzina - porwana szlachetną, choć kabotyńską i szaloną ideą powrotu do odnowicielskich źródeł bijących w matczynej Ukrainie - okazuje się karmić złudzeniami i rozpływać w wódce. Kraina, przecinana szlakiem pekaesu, dużego fiata i pociągu wreszcie, sprawia wrażenie zapomnianej przez Boga i postęp; irracjonalnej, przeżartej przez kicz. Na końcu nie ma zatem zgody, a zagłada nie pozostaje treścią domyślną, lecz logicznie wieńczy ów przewijający się przez wszystkie strony pląs sielskiej mowy z butwiejącym światem.
Ironia jest w środku jako składnik bytu, siostra tragiczności, odpowiedzialna za zdemaskowanie pocieszycielskiego mitu, ale także za to, by żaden wniosek co do spraw i książek nie był ostateczny. Różycki - zapamiętać, "12 stacji" - przeczytać koniecznie i koniecznie głośno.”

I właśnie w minioną środę 20.03.2013 r. mieliśmy okazję posłuchać tego poematu czytanego głośno przez samego autora! Fragmenty tekstu przeczytane przed północą, w kameralnym gronie oraz rozmowa prowadzona z autorem pozwoliły nam zagłębić się na chwilę w jego osobisty świat. Tym bardziej, iż autor opowiadał o swoich rodzinnych perypetiach wynikłych podczas spotkań autorskich i o swoich doświadczeniach autora pozwalającego adaptować swój tekst na język teatru. Zarówno fragmenty poematu jak i rozmowę usłyszeliśmy w dwu językach: polskim i niemieckim, całość ubarwiona została materiałem filmowym z fragmentami sztuk teatralnych oraz okraszona muzyczną improwizacją świnoujskiego saksofonisty Piotra Ciechowskiego. Dni Literatury ale wydarzenie na pewno z pogranicza wielu sztuk – zaliczamy do udanych !

dni literatury2
dni literatury3
dni literatury5
dni literatury7
dni literatury11
dni literatury14Polish English German

Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.

 HOME  WYSPA UZNAM  WYSPA WOLIN  OBIEKTY NOCLEGOWE MAPA UznamWOLIN.PL KONTAKT

Zaplanuj wycieczkę z UznamWOLIN.pl

            Zamek Stolpe

      Dożynki w regionie wysp

                Karnocice Tajemnice wolińskiego wiatraka         Zima nad zalewem
 stolpe i dalej-DSC 7525  Chomętowo-DSC 9728  karnocice DSC 9387 -2 tonemapped  WiatrakWolinDSC 5025  ZIMAzalew2-DSC 4148
 Najpopularniejsze artykuły:   
  Najciekawsze miejsca: Najlepsze filmy:
- Wolin - najpiękniejsza procesja na wyspach.
-
Święto Bożego Ciała na Karsiborzu.
- Fotorelacja z wyzwolenia Dziwnowa!
- Jarmark Św. Ottona w Kamieniu Pomorskim.
- Słowianie u źródeł w Świnoujściu.
- Uznam, miejsce jak nie z tego świata!
- Zima nad Zalewem. Zobaczcie jak to u nas wygląda.
- Zamek Stolpe.
- W kierunku Stolpe i dalej do Usedomer See.
-
Konie z wyspy Karsibór.
-
Lassan - zapomniane miasto na granicy wysp.
- Okolice RANKWITZ - piękno regionu Uznam.
- Mielin - bezludna wyspa pełna kormoranów.
- KAMMINKE - piękne miejsce nad Zalewem.
- Muzyka na Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie.
- Niedzielny sztorm na Zalewie.

- Kolejna kronika filmowa ze Świnoujścia i okolic.
- "6.50" - filmowa perełka z przed 40 laty.
- Spacerkiem po Berlinie.

 © 2014 UznamWOLIN.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.