Odtwórstwo historyczne - czy to jest kultura?

rycerzeDSC 7209{jcomments on}Czy można to zjawisko zaliczyć do kultury? Miałem kiedyś co do tego pewne wątpliwości myśląc, że grupy odtwórstwa historycznego to jedynie naśladowanie jakiegoś okresu znanego z historii. Miałem takie wrażenie. Do czasu kiedy zobaczyłem młodych ludzi zgłębiających w ten sposób historię naszego kraju, uczących się średniowiecznych pieśni i tańców oraz poznających podstawowe wartości obowiązujące w życiu, poprzez reguły przekazywane im w historycznym bractwie.
Zapraszam do obejrzeia fotorelacji oraz przeczytania artykułu o
Zbrojnej Gwardyji ze Świnoujścia
.
Aby zobaczyć całość artykułu kliknij "czytaj więcej".

Istnieją od początku roku 2004 i stacjonują na Forcie Zachodnim. Zbrojna Gwardyja, bo o niej mowa, zrzesza osoby głównie ze Świnoujścia. Reprezentują oni nasze miasto w Polsce i poza jej granicami na licznych imprezach historycznych. Zajmują się odtwórstwem XV wieku, a ściślej okresu pomiędzy rokiem 1410 a 1466 czyli od bitwy pod Grunwaldem do końca wojny 13-sto letniej. Ich herbem jest biała tarcza z czerwoną wieżą blankowaną i wpisanym w nią mieczem, zaś symbolem biała tarcza z czerwonym pionowym pasem. W odróżnieniu od innych bractw nasi gwardziści to prości żołnierze i najemnicy, piechurzy, strzelcy i puszkarze oraz białogłowy. Ze względu na specyfikę położenia naszego miasta starają doposażać się i zbroić według kanonów polsko – niemieckich. Szyją stroje i wykonują elementy uzbrojenia oraz wyposażenia prostych żołnierzy, walczą, tańczą, bawią się, mieszkają i żywią się w sposób jak najbardziej zbliżony do realiów epoki, która odtwarzają. Znani bardzo dobrze w całej północno - zachodniej Polsce, aż po Grunwald i Malbork, biorą udział w inscenizacjach bitew i oblężeń miast ościennych, naśladując różne sposoby walki piechoty i strzelców. Łuki i hakownice w inscenizacjach noszą także dziewczyny. Ale nie tylko pokazowe walki na miecze, z tarczą, czy z innymi rodzajami broni są widowiskowe w ich wykonaniu, bo i salwa hakownic, czyli broni czarno prochowej zawsze robi wrażenie. Interesują ich także inne obyczaje rodem z epoki: tańce i zabawy plebejskie, jadło i napitki, świeczki, mydło, naczynia i tabliczki, słowem wszystko, czego człowiek potrzebuje do obozowego życia.
Starając się dążyć do jak największego realizmu rekonstrukcji, ale zdając sobie sprawę, że żyją jednak w XXI wieku stworzyli żywy obraz historii, z którego możemy zaczerpnąć jeśli tylko będziemy chcieli poznać ich bliżej. Chcecie wiedzieć jak w średniowieczu mogła wyglądać szczotka do zębów i jakie gry planszowe znano? Wszystko zatem przed wami...

Więcej o Zbrojnej Gwardyji na http://www.zbrojnagwardyja.swi.pl/

W galerii przedstawiamy zdjęcia z manewrów, które odbyły się na świnoujskiej plaży Zbrojnej Gwardyi wraz z zaprzyjaźnionymi: Bractwem Maltańskim ze Szczecina i More Majorum z Chojnic.

rycerzeDSC 7171 kopia
rycerzeDSC 7176koryg
rycerzeDSC 7179koryg
rycerzeDSC 7203koryg
rycerzeDSC 7209
rycerzeDSC 7223 skoryg
rycerzeDSC 7227
rycerzeDSC 7252
rycerzeDSC 7308
rycerzeDSC 7264
rycerzeDSC 7270 skoryg
rycerzeDSC 7309
rycerzeDSC 7199
rycerzeDSC 7195koryg

Polish English German

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Kalendarz Wydarzeń

Grudzień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Partnerzy portalu:

BANERKI REKLAMY batpartne

fotografzwyspy-reklama


 reklama - hotelik przy prom

 

 Miejsce na twoją reklamę!
Zadzwoń:
(+48) 691 70 80 50

 HOME  WYSPA UZNAM  WYSPA WOLIN  OBIEKTY NOCLEGOWE MAPA UznamWOLIN.PL KONTAKT

Zaplanuj wycieczkę z UznamWOLIN.pl

            Zamek Stolpe

      Dożynki w regionie wysp

                Karnocice Tajemnice wolińskiego wiatraka         Zima nad zalewem
 stolpe i dalej-DSC 7525  Chomętowo-DSC 9728  karnocice DSC 9387 -2 tonemapped  WiatrakWolinDSC 5025  ZIMAzalew2-DSC 4148
 Najpopularniejsze artykuły:   
  Najciekawsze miejsca: Najlepsze filmy:
- Wolin - najpiękniejsza procesja na wyspach.
-
Święto Bożego Ciała na Karsiborzu.
- Fotorelacja z wyzwolenia Dziwnowa!
- Jarmark Św. Ottona w Kamieniu Pomorskim.
- Słowianie u źródeł w Świnoujściu.
- Uznam, miejsce jak nie z tego świata!
- Zima nad Zalewem. Zobaczcie jak to u nas wygląda.
- Zamek Stolpe.
- W kierunku Stolpe i dalej do Usedomer See.
-
Konie z wyspy Karsibór.
-
Lassan - zapomniane miasto na granicy wysp.
- Okolice RANKWITZ - piękno regionu Uznam.
- Mielin - bezludna wyspa pełna kormoranów.
- KAMMINKE - piękne miejsce nad Zalewem.
- Muzyka na Festiwalu Słowian i Wikingów w Wolinie.
- Niedzielny sztorm na Zalewie.

- Kolejna kronika filmowa ze Świnoujścia i okolic.
- "6.50" - filmowa perełka z przed 40 laty.
- Spacerkiem po Berlinie.

 © 2014 UznamWOLIN.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.